8 marca 2015

Dlaczego nie widzisz niebieskiego?

Dziecko krzyczy zbyt często? Bezdomny śpi zbyt mocno? Sąsiadka ma zbyt mocny makijaż? Jako człowiek postępowy, nie wtrącasz się w życie innych. Nie reagujesz.


Nadszedł ten dzień, że pochwalę Chrześcijan za genialną kampanię reklamową. Nie polską kampanię o tym, że pedofilia, przepraszam, konkubinat to grzech. Pochwalę zagraniczną reakcję na viral dotyczący sukienki. I zapytam Was o to, czy reagujecie?

Codziennie za ścianą słyszę krzyczące dziecko. Nie wysypiam się, spóźniam się do pracy. Ciągły, jednostajny krzyk dziecka. Trwający godzinami. O 6 rano. O 16. O 19. O 21. Ciągle. Napisałam list do rodziców, bo widuję przecież swoich sąsiadów. Nie wyglądają na rodzinę patologiczną, może po prostu, jako młode małżeństwo, nie radzą sobie? Nie będę dzwonić na policję. To nie moja sprawa. Czyżby?

Jaki widzicie kolor?
Chciałam, abyście dziś zastanowili się, jak często udajecie, że pewne zdarzenia Was nie dotyczą. Nie musicie się bronić, jak widać – sama często przymykam oko. Powinnam zadzwonić na policję, bo a nuż, dziecku dzieje się krzywda. Człowiek na ulicy nie musi być wcale bezdomnym, a osobą po ataku epilepsji. Zresztą – nawet jeżeli jest to bezdomny – wyziębienie organizmu może skutkować zgonem. Sąsiadka pod makijażem może ukrywać siniaki.

Wiem, łatwo mówić. "To nie moja sprawa". Instynkt samozachowawczy każe odwrócić wzrok i zadbać o siebie. W końcu przypomnijmy sobie, jak trudno w Polsce było politykom i Kościołowi pogodzić się z konwencją antyprzemocową.

Sukienka niebiesko-czarna czy biało-złota? Nie możecie wpłynąć na to, jak wasze oko rozpoznaje ten kolor. Ale następnym razem, możecie zgłosić niepokojącą Was sytuację straży miejskiej, zadzwonić na Niebieską Linię (801 12 00 02) i zareagować.


Trzymajcie się!
 P.S. Ja widzę niebieską!


3 komentarze:

 1. Czasem nie wiadomo jak postąpić, ja np. mam sąsiadkę, która jest chora psychicznie, nie dawno wyszła ze szpitala i często zachowuje się agresywnie, nie wiem w jaki sposób można na to reagować, ale nie jest to komfortowa sytuacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sąsiadka ma rodzinę? Powinna być pod opieką, takie sprawy również można zgłaszać w celu ustanowienia opieki nad chorą osobą.

   Usuń
 2. Ja też popieram tą reklamę i chylę czoła nad jej pomysłodawcą, bo jest świetna

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...