12 lipca 2013

Uboju rytualnego nie będzie!


               Ostatnie tygodnie były wybitnie stresujące, gdyż na arenie politycznej gorzała dyskusja o rządowym projekcie, który wprowadzałby w Polsce ubój rytualny – czyli bestialskie mordowanie zwierząt bez ogłuszania, podczas którego konają przez kilka do kilkunastu minut. Za zmianami w prawie mocno opowiadało się PSL, gdzie jeden z posłów prowadzi ubojnię, która łasiła się na dystrybucję mięsa z zamordowanych w taki sposób zwierząt. PO, w ramach koalicji, wspierało PSL w przejściu pozwolenia. Prześcigano się w argumentach za ubojem rytualnym, również próbowano osobom walczącym o zakaz uboju rytualnego przykleić absurdalną łatkę rzekomych antysemitów.
                Na szczęście – udało się przegłosować nowelizację Ustawy o Ochronie Zwierząt i nowelizacja nie wejdzie w życie. Czyli – mówiąc najprościej – Polska pozostaje krajem, w którym nie będzie rytualnego uboju!
                To duży sukces, zapracowało na niego wiele organizacji, wielu ludzi, którym nie było to obojętne. Chcemy podziękować wszystkim, dzięki którym to się udało – a udało się dzięki wszystkim nieobojętnym!
Tak wyglądały wyniki głosowania w sejmie, głosowanie o przyjęcie wniosku o odrzuceniu w całości projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny:
Głosowało: 409 posłów
Za było:  222
Przeciw było: 178
Wstrzymało się: 9
 Nie głosowało: 51
Klub
Liczba członków
Głosowało
Za
Przeciw
Wstrzymało się
Nie głosowało
PO
206
169
38
124
7
37
PiS
137
130
128
2
-
7
RP
36
33
33
-
-
3
PSL
29
28
-
28
-
1
SLD
25
24
18
4
2
1
SP
17
15
2
13
-
2
niez.
6
6
3
3
-
-

Zakład Mięsny Mokobody
Tutaj, można sprawdzić imiennie jak rozłożyły się głosy. W PO, mimo, że w końcu nie ustalono dyscypliny, inaczej niż reszta klubu głosowało 38 osób, które miały sumienie. Przeciwko odrzuceniu nowelizacji (czyli za ubojem) głosował m.in. premier Donald Tusk, co nie było zaskoczeniem, jednakże jest to dosyć przykre. W Ruchu Palikota głosowali wszyscy za odrzuceniem wniosku, jednakże poseł Andrzej Piątak, o czym warto napomknąć – poseł sumienia nie miał, nie ma i mieć nie będzie, bowiem to właściciel ferm zwierząt futerkowych. Nie rozumiemy co ten poseł wciąż robi w klubie RP, jak i nie mamy pojęcia co robi w sejmie – jednak nie tylko w jego przypadku nie mamy pojęcia co spora część (p)osłów tam robi. Oczywiście PSL – wsi piękna, wsi bogata, słomą z butów wystająca – w całości głosował przeciwko wniosku o odrzuceniu nowelizacji. Mamy nadzieje, że posłowie brodzą teraz na polach w gnojówce i wiedzą, że tam ich miejsce, a jak gardła podrzynać, to sobie nawzajem, nie zwierzętom.


Sprawdźcie nazwiska, przechowujcie w pamięci, przypomnijcie sobie o tych nazwiskach jak przyjdą wybory. Ludzie bez sumienia, łasi jedynie na powiększanie portfela cierpieniem innych, nie powinni w naszym imieniu decydować o kraju.

26 komentarzy:

 1. Bacznie obserwowalam kto jak zaglosuje.
  Podziekuje tym skurczybykom,bo glosowali ZA UBOJEM przy urnie wyborczej.
  Sek w tym, ze nadal gdzies w podziemiu, po cichu pewnie niektore firmy beda taki uboj przeprowadzac ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście nie na wielką, przyzwoloną państwowo skalę. Mordować zwierzęta jednakże będzie się nadal - w ten czy inny sposób, można im zaoszczędzić nieco bólu, jednakże nie zaoszczędzimy im życia. Jedyne, co możemy, to mięsa nie kupować, co będzie manifestem sprzeciwu wobec mordowaniu zwierząt.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykre bo niewiele brakowało a projekt by przeszedł. oj będę pamiętała przy głosowaniu

   Usuń
  2. Niewiele brakowało. Co prawda w dużej mierze to zasługa "Prezesa Kaczyńskiego", który chciał zrobić na złość Tuskowi, ale jest to przysłowie, że darowanemu koniu...

   Usuń
 3. ostro! popieram podpisując się wszystkimi łapami czterema!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że nie udało się przeforsować tego barbarzyństwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszy ten fakt, to sukces. Ale! co z normalnymi zakładami mięsnymi, w których zasad się w ogólnie nie przestrzega, tylko szybko skrwawia się na żywca. Często ubój zwykły niczym właściwie się nie różni do tego rytualnego :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obsession - na te zakłady mam jedną odpowiedź - WEGANIZM! albo chociaż wegetarianizm. Nie ma humanitarnego uboju, aczkolwiek rytualny jest nad wyraz brutalny. Niemniej - mord to mord, nie ma w nim nic dobrego. W czasach, gdzie w sklepach jest wszystko, a mięso to kupa antybiotyków, brak mięsa w diecie jest najlepszym wyjściem zarówno zdrowotnym, jak i moralnym.

   Usuń
  2. zgadzam się
   Przy okazji pozwolę sobie wkleić dla wszystkich czytających Wasz blog link do innego, ciekawego, który traktuje nt odżywiania, uważam, że najlepszy w Polsce:

   http://www.tlustezycie.pl/2013/06/potencjalne-niedobory-w-diecie.html

   (tutaj o diecie wegańskiej/wegetariańskiej/ mięsnej)

   Usuń
 6. uff, dla mnie cała przewałka wokół tej ustawy była koszmarnie absurdalna...

  OdpowiedzUsuń
 7. Przy okazji prawa wolnosci wyznania w Polsce zostaly pogwalcone. Jest grupa ludzi niemala, ktora jada tylko takie mieso, dlaczego maja jesc nasiona i korzonki teraz? Swinie jedzone w kryzysie a zabijane tak samo byly na wage zlota, smskowaly wszystkim smalce i pasztety. A uboj rytualny w pl bedzie, tylko nielegalny. Sama osobiscie jutro jade na wies zamowic cielaka u rolnika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałam odpisać coś długiego, coś mądrego i dającego Ci inne spojrzenie na ten temat. Jednakże po ostatnim zdaniu na usta ciśnie mi się tylko: na zdrowie. Niech martwe dziecko Ci w gardle stanie.
   A gwałcone grupy wyznaniowe niech sobie znajdą grupę wsparcia, albo niech same korzystają z obrotowych maszyn do koszernego morderstwa.

   Usuń
  2. Prawa wolności wyznania? Żartujesz sobie? Możesz sobie wierzyć w co chcesz, ale od kiedy twoje szaleństwo(lub raczej głupota, bo inaczej wiary nie nazwę) ma być stawiane wyżej niż życie zwierząt? Kto dał ci prawo zabijania i decydowania, czyje życie jest ważniejsze? I błagam, nie próbuj mi odpisać pisząc o wyższości rasy ludzkiej, bo patrząc na twój komentarz można bez wahania stwierdzić, że zwykły chomik jest od ciebie mądrzejszy.

   Usuń
  3. Nie chce być niegrzeczna ale zapytam tak: gdyby ludzie nie jedli mięsa nie byłoby tylu słodkich krówek, cielaczków, prosiaczków i kurczaczków. Ich istnienie uzależnione jest od człowieka i dla człowieka rozmnaża się te zwierzęta. Wegetarianizm nie jest dla mnie sposobem na życie bo lubię mięso. Nie uważam, że jest to barbarzyństwo. Nasi przodkowie i matka ewolucja dała nam w jakimś celu kły. Uważam także, że ubój rytualny i tak zostanie wprowadzony i wymogą to wielkie ubojnie dające prace setkom ludzi. Wielka Brytania kraj w którym ekologia, ochrona praw zwierząt to chleb powszedni każdego mieszkańca zezwala na taki ubój i niestety i u nas za kilka lat taki ubój zostanie wprowadzony.

   Usuń
 8. Elaen, a skąd wiesz że cielak, którego zamierzasz zamówić u rolnika, będzie zabity zgodnie z regułami koszerności/halal? No chyba że zamierzasz przy tym sama asystować, bo obiecankom rolnika bym nie wierzyła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobi to ktos, kto potrafi zabic wedlug zasad. Ja je znam, ale sama sie nie pcham do zabijania, to meska czynnosc.

   Usuń
  2. Nie dość, że masz zaściankowe poglądy na temat zwierząt i szacunku do innego życia, to jeszcze potrafisz rozgraniczyć czynności na męskie i żeńskie. Witamy w XXI wieku Pannę z odległego średniowiecza ;]

   Usuń
 9. Żeby nie było, nie jestem nie mam absolutnie nic przeciwko mniejszościom rasowym ani religijnym. Naprawdę. Ale zastanawiacie się czasem, czy to mięso które jemy w ogóle jest jeszcze "czyste"? hormony, i inne badziewie sprawia, że dla mnie ono i tak czyste nie jest...
  Poza tym - czy ubój rytualny nie wiąże się jakoś z łamaniem prawa polskiego traktującego o ochronie zwierząt, o nie znęcaniu się nad nimi?
  Dla mnie mordowanie bez ogłuszania to znęcanie się, okrutne, i naprawdę, Elaen - dlaczego prawo mniejszości ma być ważniejsze od prawa większości i dlaczego religia ma brać górę nad prawem świeckim?
  Poza tym - jak się jedzie np do krajów muzułmańskich to trzeba się dostosowywać do tam obowiązujących praw - np zakrywać ramiona chustą lub nie wchodzić do meczetu. Analogicznie proponuję dostosować się do polskiego prawa. Bo jesteśmy w Polsce a nie w Izraelu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo prawa mniejszosci gwarantuje konstytucja, radze poczytac z potem brac sie za dyskusje.

   Usuń
  2. Konstytucja jest głucha na prawa mniejszości seksualnych, mimo, że jest to dużo większa mniejszość niż mniejszość Żydowska i Muzułmańska w Polsce. Konstytucja zaś nie mówi nic o znęcaniu się nad innym życiem w imię religii. Radzę poczytać.

   Usuń
 10. idiotką jesteś! nie masz pojęcia o co z tym ubojem rytualnym chodzi! nasz kraj jestbiedny, takowy ubój byłby wskazany, chodzi o czynniki finansowe, a zwierzę w każdym uboju cierpi.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...